П'ятниця, 29 березня 2024 року 14:23
   Четвер, 28 березня 2024 року
  № 2024.13
 

Головна

Поточний номер
٠ Перша шпальта
٠ Тиждень
٠ Подробиці
٠ Суспільство
٠ Добра скриня

Фоторепортаж
Канівські блоги
Top-NET
Радіо “Канів”
Книгарня

Фотоконкурс
٠ Новий
٠ Архів

Редакція
Реклама
Передплата
Контакти
Безкоштовні оголошення
Де відпочити в Каневі

  Архів номерів

 

Реєстрація



Як ви оцінюєте якість послуг, що їх надає Канівське комунальне підприємство «Управління водопровідно-каналізаційним господарством» у співвідношенні до встановлених ним тарифів?
Найвища оцінка - високі тарифи відповідають високій якості послуг.
Середня оцінка - якість послуг терпима, тарифи могли б бути нижчими.
Низька оцінка - якість послуг незадовільна, нові тарифи суттєво б'ють по кишенях простих людей.
Результати


Курсы валют на PROext

Сергій БУЛАТ: «Канівські підприємства групи компаній «Верес» працюють, оновлюються, потребують нових робочих рук»
Автор: від 27 вересня 2018 року

ПЕРЕРОБНА ПРОМИСЛОВІСТЬ >>>>>

Продукцію цієї компанії можна знайти на полицях крамниць не лише в Каневі та Україні, а й за кордоном - у Казахстані, Польщі, Канаді, Америці й навіть у Японії. Тут виробляють близько 300 видів консервованих, готових до вживання продуктів, загальний обсяг яких складає близько 14000 тонн на рік. 90 відсотків сировини для консервів вирощується  сільгосппідприємствами компанії, а загальна чисельність працівників усіх підрозділів, розташованих на Канівщині, становить близько 600 осіб. Ймовірно, ви вже здогадалися, що мова йде про Канівський завод консервованих продуктів групи компаній "Верес", який працює в нашому місті вже 21 рік.

Овочеві салати, гриби, огірки, помідори, квасоля, гірчиця, хрін, різноманітні соуси, маринади, а також солодкі джеми з полуниць, вишень, абрикосів, персиків, смородини, малини, каші з тушонкою для солдатів Української армії - усе це продукція Канівського заводу ГК "Верес". 350 постійних та ще 450 сезонних працівників щороку виготовляють десятки тонн продукції, що знаходить свого вдячного споживача по всьому світу.

Директор з виробництва групи компаній "Верес" 38-річний Сергій Булат має досвід роботи в міжнародних компаніях. Він розповідає, що нині підприємство продовжує розвиватися й зростати. Секрет успіху -  популярність продуктів, що їх виробляє "Верес", їх відмінний смак і зразкова якість. Традиційну домашню рецептуру для виробництва удосконалюють в тутешній лабораторії. Кожен вид продукції сертифікується згідно з європейськими стандартами.

- Канівський завод - це основна потужність концерну "Верес". Наразі ми працюємо над тим, аби розширити виробництво, підвищити продуктивність праці й, відповідно, збільшити заробітну плату працівників, розповідає Сергій Булат. - Окрім того, ми постійно шукаємо й знаходимо нові ринки збуту, що є запорукою стабільної роботи наших підприємств. Вже сьогодні ми експортуємо нашу продукцію до Канади, США, Китаю та інших країн.

До речі, саме тут декілька років тому на прохання волонтерів були виготовлені кілька тисяч банок тушонки для солдатів-канівців, котрі проходили службу в зоні АТО. Цей досвід допоміг колективу консервного цеху отримати замовлення на виготовлення тушонки вже від Міноборони. Зараз тушковане м'ясо із кашею виробництва Канівського заводу ГК "Верес" доставляють на передову нашим захисникам.

Аби забезпечити власні потужності сировиною для переробки, групою компаній "Верес" було створено агрокомплекс із декількох сільгосппідприємств (два з яких працюють у Черкаській області) та найбільший в Європі комплекс з вирощування грибів.

Таким чином, виробники контролюють якість продукції на всіх етапах виробництва - від внесення добрива у землю, посіву, збору до виготовлення готового продукту в банці.

Торік на Канівському заводі ГК "Верес" було відкрито новий цех консервації. Його площа - близько 3500 кв.м. Тут виробляють основну лінійку консервованої продукції. У новому цеху просторі роздягальні, душові, їдальня для працівників. Робітників, котрі виходять на 12-годинну зміну, забезпечують безкоштовними обідами. Також у їдальні можна розігріти їжу, принесену з дому, приготувати чай або каву.

- Дефіцит робочих рук нині відчуваємо не тільки ми, це загальна тенденція в Україні, - розповідає Сергій Булат. - Якщо раніше трудовим ресурсом завод забезпечував Канів та прилеглі села, то сьогодні нам доводиться звозити сезонних працівників не лише з віддалених сіл Канівського району, а й з Городища, Корсуня, Золотоноші та навіть з інших регіонів.

Ми цінуємо наших працівників, особливо тих, які відповідально ставляться до роботи, мають досвід і працюють на заводі вже не один рік. Тому намагаємося створити для людей комфортні умови й постійно підвищуємо зарплату. Сьогодні середня заробітна плата працівників, задіяних на виробництві продукції, складає 7000 грн., а передовики заробляють до 16000 грн., - говорить директор.

Цінні кадри - це ресурс, без якого не обійтися на великому виробництві. Робота із харчовими продуктами, складною спецтехнікою, необхідність нести повну відповідальність за результат вимагають високої кваліфікації і злагодженої роботи.

Аби ближче познайомитись із робітниками, разом із директором Канівського виробничого підрозділу Володимиром Маргарою прямуємо заводським подвір’ям до дільниці з бланшування грибів.

Сто відсотків сировини для цього цеху постачає підрозділ з виробництва грибів, розташований у с. Литвинець. Тут щойно зрізані відбірні шампіньйони ретельно промивають, сортують і бланшують, а потім переправляють до цеху консервації. Щотижня з конвеєра сходить близько 30000 банок із грибами. Керівник цеху бланшування - 26-річна Вікторія Коваленко працює на заводі більше трьох років. Останні чотири місяці вона очолює цех бланшування. Випускниця Полтавського університету економіки та торгівлі каже, що задоволена і своєю роботою, і рівнем оплати праці.

У підпорядкуванні начальника консервного цеху Світлани Чупилки чотири зміни по 70 працівників. Пані Світлана - одна із "старожилів" заводу. Жінка працює тут вже 18 років і має великий досвід роботи. У консервному цеху, який торік отримав нове приміщення,  виробляють по-домашньому смачну консервацію - майже усі види продукції (окрім гірчиці й хріну). Процес консервації, який починається з миття й перебирання овочів і закінчується стерилізацією баночок із готовою продукцією у спеціальних машинах, контролюють майстри консервування Надія Зубченко та Юлія Грубар.

Одна з тих, хто відповідає за смак вареної продукції на виробництві - Світлана Лаба. Варниця слідкує за дотриманням пропорцій, вказаних у рецептах, контролює процес варки, додає спеції. Смак, якого набувають соуси, консервовані овочі, джеми й варення, що потім потрапляють на полиці магазинів, залежить саме від канівчанок.

Коли обсяги продукції сягають 14-15 тисяч тонн на рік, виробнику не обійтися без техніки, яка автоматизує процес та дозволяє за одну зміну переробити декілька тонн сировини. Аби машини працювали злагоджено й служили довго, їм потрібне якісне обслуговування. За роботу машин у консервному цеху відповідає інженер з експлуатації обладнання Володимир Бовтало. Він працює на заводі вже 20 років. Роботою й колективом чоловік задоволений. Та й машини під його наглядом працюють майже без збоїв.

- Наша продукція має попит на ринку, - розповідає Володимир Маргара. - Це пряма заслуга нашого великого колективу - від сільгоспвиробників до лаборантів, майстрів, варників, звичайних робітників. Ми працюємо на Канівщині вже 21 рік і не збираємося зупинятися на досягнутому. Плануємо розширювати виробництво, збільшувати кількість видів продукції, зміцнювати соціальний захист своїх працівників.

Із заводу у Каневі їдемо до підрозділу з виробництва грибів у село Литвинець. Водій службової автівки Микола Волошин хоч і досяг пенсійного віку, відмовлятися від улюбленої роботи не поспішає. За кермом чоловік провів усе своє життя.

- Колись возив секретарів у міськкомі, потім працював на будівельному підприємстві, а останні 15 років шоферую на "Вересі". Робота подобається, та й мало який пенсіонер нині може обійтися без додаткового заробітку, - розповідає дорогою Микола Іванович.

У Литвинці нас зустрічає директор підрозділу грибного виробництва Юрій Криницький. Він працює тут менше року, але освіта й досвід менеджера декількох крупних компаній дозволили йому швидко увійти в курс справи, оцінити ситуацію й визначити слабкі й сильні місця підприємства. Наразі Юрій Криницький разом із своєю командою працює над збільшенням обсягів виробництва грибів.

- Наш підрозділ був створений 2000 року. Його завдання - забезпечувати сировиною консервний цех Канівського заводу "Верес", - розповідає Юрій Криницький. - Наше підприємство - одне з найбільших у Європі. Ми самостійно виготовляємо компост для вирощування грибів для власних потреб та на замовлення інших підприємств, що займаються вирощуванням грибів.

Підрозділ вирощування грибів складається з 14 тунелів пастеризації, кожен з яких має продуктивність 70 тонн компосту. Середня продуктивність компостного цеху - 980 тонн компосту другої фази за тиждень. Середньомісячне виробництво компосту - близько 4000 тонн (на яких можна виростити до 1 тонни грибів). 2600 тонн продається грибівникам у всі регіони України, а 1400 тонн використовується для власного виробництва з вирощування грибів. Тут постійно функціонують 36 камер вирощування, кожна з яких має 700 кв.м корисної площі. Це дозволяє вирощувати понад 380 тонн грибів на місяць. 70% грибів із цього обсягу йде на переробку на консервний завод, а 30% реалізується на ринку.

- Наразі ми працюємо над модернізацією виробництва, - розповідає Юрій Криницький. - Наше завдання - розширитися, збільшити обсяги виробництва до 500 тонн грибів на місяць. Це створить нові робочі місця. Нині в підрозділі з вирощування грибів працюють близько 300 працівників, з яких 120 - грибники. Середня зарплата працівників складає 6500 грн. на місяць. Для працівників з інших міст у нас є безкоштовний гуртожиток.

Оглянувши дільниці з виготовлення компосту, прямуємо на дільницю з вирощення грибів. Тут нас зустрічає начальник цеху виробництва грибів Ольга Слива.

- Я працюю тут лише один рік, і спочатку дуже переживала, чи під силу буде ця робота, - зізнається Ольга Слива.  - Проте швидко звикла, опанувала технологічний процес, як кажуть "втяглася". У моєму підпорядкуванні майже 100 осіб - в основному жінки, котрі збирають гриби. Робота в нас специфічна, потребує і навичок, і витримки. Зрештою, від цього залежить оплата праці, яка нараховується за одиницю ваги якісної продукції. Тож хто наріже більше грибів, той отримає більшу зарплату.

Головний технолог з вирощування грибів Володимир Полянчук займається справою вже 10 років. Він організовує й контролює процес вирощування грибів, від якості його роботи залежить успіх усього підрозділу.

- Процес збирання грибів потребує ніжних жіночих рук, - розповідає Юрій Криницький. - Поки що ніхто не вигадав кращої технології - таке машині не під силу.

Одна з досвідчених працівниць із найбільшим стажем роботи на виробництві - Олена Мельникова. Вже 10 років жінка виконує цю непросту роботу - збирає гриби. Досвід допомагає їй досягати найвищих показників, за що жінка щомісяця отримує близько 14 000 грн.

- Звичайно, наше підприємство не  можна порівнювати із іншими великими підприємствами, що працюють в Каневі, - говорить Юрій Криницький. - У нас своя специфіка, свої завдання, інші обсяги виробництва продукції. Проте наш підрозділ з вирощування грибів унікальний. Зазвичай подібні профільні підприємства займаються чимось одним - або виробництвом компосту, або вирощуванням грибів. Ми єдині, хто самостійно виробляє компост та вирощує гриби. Це дозволяє нам заощаджувати кошти й заробляти додаткові, продаючи компост іншим підприємствам. 36 камер для вирощування грибів дозволяють нам збирати гриби щодня, забезпечуючи роботою й заробітками наших людей. І нам є куди зростати. Сподіваюсь, що колективу вдасться втілити в життя сміливі плани - збільшити виробництво на 30 відсотків. Попит на наш гриб не зменшується з роками, а навпаки, зростає. А це означає, що наші головні перемоги попереду.

- Якщо ви шукаєте роботу із перспективою росту заробітної плати, із соціальним пакетом і дружнім колективом, враховуючи наші плани розширювати потужності підприємств, навідайтесь до відділу кадрів Канівського заводу ГК "Верес" або підрозділу з вирощування грибів, щоб залишити своє резюме. Ми завжди раді тим, хто готовий сумлінно й відповідально трудитися та створювати якісний продукт, - підсумовує директор з виробництва групи компаній "Верес" Сергій Булат.

Підготувала Марія ГЛАМАЗДІНА


28 грудня
>> Строительство элеваторов в Украине от лидера отрасли KMZ Industries
Далі...

6 березня
>> Закрити повітряний простір: депутати Канівської міської ради звернулися до світових лідерів
Далі...

30 січня
>> Хай-тек, лофт-стиль или модерн - Corf Mebel дарит без проблем
Далі...

13 січня
>> Организовываем идеальную систему хранения в гараже
Далі...

18 грудня
>> Затребувана послуга квітів з доставкою в сучасному світі
Далі...

11 грудня
>> Професійний чи самостійний переклад
Далі...

6 грудня
>> Одноразовые электронные сигареты в Харькове
Далі...

3 грудня
>> Хто вигадав суші і роли, які підкорили світ?
Далі...

21 серпня
>> Где в нашем городе найти лучший обменный пункт
Далі...

>> От Велотрейда вел - очень даже very well
Далі...

23 липня
>> Что такое ирландский паб: особенности, культура, традиции
Далі...

>> Как понять, что близкий человек — алкоголик, и как ему помочь?
Далі...

>> Клиника «Надія» вселяет надежду в человеческие сердца
Далі...

15 липня
>> Як вибрати і купити ємність для води
Далі...

>> Как купить акции Боинг на Форекс с нуля
Далі...

12 червня
>> «Самокатная» проблема в Казахстане: планируются жесткие меры
Далі...

10 червня
>> Карусельні двері українського виробництва - безперебійність функціонування, перевірена часом
Далі...

2 червня
>> Сучасний, потужний сідельний тягач - надійна основа бізнесу вантажоперевізника
Далі...

1 червня
>> Ежегодные ограничения движения автомобилей по украинским дорогам
Далі...


>> Ішли женці жито жати
  «Ішли  женці  жито  жати,  та    забули  серпи  взяти! Серпи  взяли, хліб  забули, Такі   вони  женці   бу`ли. Далі...


  © ПП “Канівська Пресс-група”
  © Концепція дизайну:
      ПП “Канівська Прес-група”
  © Дизайн, розробка сайту:
      РА “РЕКЛАМЕРА”



“ДНІПРОВА ЗІРКА”  
офіційна громадсько-політична газета   
м.Канева і Канівського району.  
Заснована 17 квітня 1921 року.  

Матеріали, надруковані в канівському тижневику “Дніпрова Зірка”  
є власністю видавця, захищені міжнародним і українським   
законодавством і не можуть бути відтворені у будь-якій формі   
без письмового дозволу видавця.  
При використанні наших публікацій посилання на газету обов’язкове.  
© Дніпрова зірка